Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

CZERWONE WINO

Wśród austriackich win gatunkowych wymienić należy 14 szczepów winorośli.

Najbardziej znana jest bez wątpienia ZWEIGELT – austriacka odmiana wyhodowana w latach 20 ubiegłego wieku przez Friedricha Zweigelta poprzez skrzyżowanie dwóch austriackich szczepów. Odmiana ta jest też najbardziej popularna. Inne jej nazwy to BLAUER ZWEIGELT lub ROTBURGER. Wino Zweigelt jest w smaku miękkie i ma wiśniową a czasem śliwkową nutę. Jest delikatnie pikantne i charakteryzują je lekko wyczuwalne, a więc bardzo miękkie taniny. Kolor jest rubinowoczerwony z fioletowymi refleksami. Zawartość alkoholu to zazwyczaj 12%, może sięgać 14 w zależności od wizji winiarza. 

Jako młode wino wyśmienicie pasuje do włoskich makaronów, lekkich, niezbyt intensywnych w smaku serów jak również do drobiu i sałaty. Starsze, bogatsze w smaku wino pasuje natomiast do dziczyzny i jagnięciny.

Kolejny w rankingu popularności jest szczep BLAUFRÄNKISCH.

W jego smaku wyczuwalne są delikatne nuty leśnych jagód. Wymienić należy przede wszystkim żurawinę i jeżynę. Wyczuwalny jest także aromat i smak wiśni. Zawartość alkoholu tego owocowego wina to 13,5%. 

Wino Blaufränkisch polecane jest do dziczyzny. Doskonale pasuje także do wszystkich warzywnych dań mocno doprawionych ziołami.

Kolejna w rankingu popularności jest odmiana ST. LAURENT.

Jest to szczep winorośli, który był uprawiany już w XIX wieku w klasztorze Klosterneuburg w Dolnej Austrii (należy nadmienić, że jest to najstarsza winnica w Austrii). Odmiana ta należy do rodziny burgundów. ST. LAURENT to jeden ze szczepów (drugim był Blaufränkisch), które Friederich Zweigelt skrzyżował, tworząc odmianę nazwaną jego nazwiskiem – ZWEIGELT. Jeżeli chodzi o smak, jest to bardzo aromatyczna odmiana, której zawartość alkoholu jest relatywnie wysoka. Ponieważ jako młode wino jest bardzo cierpkie, leżakowane jest relatywnie długo, przez około 5-6 lat i dopiero potem wprowadzane do obrotu.

Podaje się je do wszystkich ciemnych mięs jak dziczyzna, wołowina, ale także do serów o intensywnym smaku. Dobrze komponuje się także z potrawami podawanymi na zimno jak salami.

MERLOT to odmiana, która nie jest wymagająca w kwestii podłoża, daje wino o pełnym, bogatym, owocowym smaku. Nie musi długo leżakować, a w dębowej beczce rozwija pełny smak. CABERNET SAUVIGNON to odmiana winorośli o mocno wyczuwalnych taninach oraz smaku i zapachu czarnej porzeczki. Doskonale pasuje do wszystkich potraw z grilla, a także do pieczonego i duszonego ciemnego mięsa.

Wino tych dwóch szczepów oferowane jest samodzielnie lub komponowane z innymi austriackimi winami.

CABERNET FRANC to odmiana winorośli, która w Austrii uprawiana jest na niewielkim obszarze, głównie w Burgenlandzie. Wino tej odmiany jest lekkie i ma niewielką zawartość tanin. Jest to odmiana, która bardzo późno dojrzewa i tylko w bardzo dobrych położeniach.

Nie wolno też pominąć SYRAH, PINOT NOIR , BLAUER PORTUGIESER, ROSENMUSKATELLER.

Także w ich przypadku austriaccy winiarze (podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych odmian) osiągają duże sukcesy nie tylko w kraju ale i na arenie międzynarodowej.

BIAŁE WINO

Wśród austriackich białych win gatunkowych wyróżnia się 26 szczepów.

Należą tutaj międzynarodowe szczepy takie jak Sauvignon Blanc czy Riesling, ale także GRÜNER VELTLINER – odmiana winorośli, która uprawiana jest niemal wyłącznie w Austrii. Jest to najbardziej powszechna w Austrii odmiana, która uprawiana była w Dolnej Austrii już w XVI wieku. Jest to szczep, który na świecie kojarzony jest z Austrią. Wino, jakie daje, jest wytrawne, lekko musujące, mające dobrą kwasowość i zawartość alkoholu od 12,5 do 13,5%.

Dzięki temu doskonale nadaje się do tak lubianego (nie tylko w Austrii) szprycera. 

Smak tego wina jest owocowy, żywy i pikantny aż do wyczuwalnych nut pieprzu – bogaty, ale jednocześnie cechuje go delikatność. Dobrze podkreśla smak sałat jak i delikatnych dań z makaronem, sera koziego i owczego, a także wędzonej ryby. Wyśmienicie uzupełnia smak szparag zarówno białych jak i zielonych.

WELSCHRIESLING

To wino o przyjemnej kwasowości i szlachetnym bukiecie oraz o nucie, którą można określić jako cierpką i świeżą. Obszary jego upraw to Dolna Austria i Styria ale także Burgenland. Wyczuwalne nuty smakowe to brzoskwinia, zielone jabłko i cytrusy.

Fantastycznie nadaje się do SZPRYCERA.

Świetne do każdej lekkiej potrawy. Doskonale podkreśla smak nie tylko małż, krewetek – generalnie wszystkich skorupiaków, ale także potraw kuchni śródziemnomorskiej, jagnięciny i cielęciny – a tym samym także Wiener Schnitzel.

GELBER MUSKATELLER

Wytrawne wino o delikatnej kwasowości i lekkim posmaku gałki muszkatołowej, które może mieć także wersję półwytrawną i półsłodką. Świeże, owocowe wino o żółtozielonej barwie. Można w nim odnaleźć aromaty pomarańczy, brzoskwini, kardamonu i piernika. 

Serwowane jest samodzielnie lub jako składnik kupażu. Komponuje się z naleśnikami, innymi lekkimi słodkimi daniami, delikatnymi sałatami i szparagami, ale także świetnie smakuje z daniami kuchni azjatyckiej.

RIESLING

Należy do najbardziej wartościowych szczepów winorośli. Mimo podobieństwa w nazwie nic nie łączy go z Welschriesling.

Istnieje także czerwony Riesling o jagodach nie zielonego lecz czerwonego koloru, który daje mimo to białe wino. Dojrzewa raczej późno i ma bardzo duże wymagania odnośnie do miejsca. Jagody są bardzo wrażliwe, szczególnie na wysokie temperatury. Dzięki wysokiej kwasowości złocistożółty Riesling można  bardzo długo przechowywać.

Pasuje do wieprzowiny i ryb, a w wersji Auslese do wszystkich słodkich dań.

Z szerokiej palety białych win koniecznie wymienić należy jeszcze SAUVIGNON BLANC, PINOT BLANC (WEISSBURGUNDER), CHARDONNAY, GRAUBURGUNDER, GEWÜRZTRAMINER, RIVANER, MUSKAT OTTONEL oraz TRAMINER i SYLWANER.

Jak widać Austria jest krajem wina z dużymi tradycjami i winiarzami, którzy wytwarzają doskonałe wina.