Białe, bardzo owocowe wino, podobne do PINOT BLANC, mimo to nie należy go z nim mylić.
W Austrii chardonnay uprawiane jest przede wszystkim na północy Burgenlandu (głównie w LEITHABERG – ale nie tylko) oraz w Styrii (tutaj znane jest także jako MORILLON). Dobre warunki do uprawy znaleziono także również w kilku miejscach w Wiedniu i w Dolnej Austrii – także tam winiarzom udaje się wyprodukować doskonałe wino chardonnay.
Szczep chardonnay potrzebuje wapiennego podłoża, dobrego nawodnienia oraz ciepłego klimatu. Bardzo ważne jest również to, aby jagody miały czas dojrzeć na krzewie, zbyt wczesne zbiory sprawiają, że wino nie osiąga pełnej mocy, pełnego bukietu charakterystycznego dla chardonnay.
Cechą szczególna chardonnay jest to, że będąc winem białym może dojrzewać także w drewnianych (dębowych) beczkach, jego jakość jeszcze dzięki temu rośnie. Dzieje się tak tylko w przypadku nielicznych odmian białego wina.
Powierzchnia upraw chardonnay wynosi w Austrii ok. 2000 ha, co odpowiada ok. 4,5% całkowitej powierzchni upraw wina.
Chardonnay zalicza się do najdroższych na świecie odmian wina. Jeżeli chodzi o całkowitą powierzchnię jego upraw na świecie, to znajduje się ono wśród pierwszej szóstki. Często stosowane jest jako wino bazowe do produkcji szampana. Z zasady chardonnay jest winem wytrawnym.
Doskonale komponuje się z daniami z ryb (pieczonych czy grillowanych), z owocami morza, a także z jasnym mięsem, głównie z drobiu. We Francji chardonnay podawany jest do serów oraz jasnego pieczywa. Do cięższych dań należy wybrać chardonnay, które dojrzewało w dębowych beczkach.
Chardonnay – zaliczane do najbardziej znanych odmian białego wina, dostępne jest u austriackich winiarzy w najwyższej jakości, dzięki czemu zyskało uznanie znawców i smakoszy na całym świecie.