Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

PINOT BLANC (WEISSBURGUNDER)

Weissburgunder czyli PINOT BLANC jest winem znanym na całym świecie. Często stosowane jest jako wino bazowe do sporządzania różnych kupaży. Gdy dojrzewa w dębowych beczkach osiąga bardzo wysoką jakość, stąd jego popularność na całym świecie.

W przypadku PINOT BLANC wino dojrzewa także w butelkach. Austriaccy winiarze wytwarzają w ten sposób wyśmienite białe wino. Ma ono bardzo delikatną kwasowość, lekką słodkość owoców i subtelny posmak cytrusów. Po odpowiednim leżakowaniu dochodzą do tego jeszcze nuty zapachowe migdałów i orzechów.

Ponieważ wino PINOT BLANC jest bardzo podobne do CHARDONNAY, przez bardzo długi czas nie udawało się znaleźć żadnych znaczących różnic między tymi odmianami, prowadzono dla nich więc wspólne statystyki i traktowano jako jeden szczep.

W Austrii rozdzielenie upraw tych dwóch odmian nastąpiło dopiero około roku 2000. Obecnie powierzchnia upraw PINOT BLANC –  Weissburgunder – wynosi w Austrii ok. 1900 ha, stanowi ponad 4% całkowitej powierzchni upraw winorośli.

Najlepszy austriacki PINOT BLANC pochodzi z Burgenlandu (dokładniej z okolic LEITHABERG u wybrzeży Jeziora Nezyderskiego), warunki klimatyczne sprzyjają uprawie PINOT BLANC (podobnie jak i innych odmian) także w Dolnej Austrii.

PINOT BLANC z Austrii jest idealnym winem do szparagów. Ich smakosze chętnie sięgają po tę odmianę wina. Ale nie tylko oni, także miłośnicy sałatek, owoców morza, dań rybnych i makaronów lubią nim podkreślać smak tych potraw.

I PRZEDE WSZYSTKIM – wino to jest TAKŻE świetnym wyborem dla wegetarian!

Pasuje niemal do wszystkich dań z warzywami, z grzybami i strączkami. Gwarantuje przeżycia smakowe, które nie wszystkie wina są w stanie zapewnić miłośnikom bezmięsnych dań.

Serwowane podczas oficjalnych przyjęć, na rozpoczęcie imprezy z przyjaciółmi – w towarzystwie przekąsek (fingerfood) – jest prawdziwym konkurentem wina musującego czy szampana.

Austriackie białe wino jest w zasadzie zawsze rozkoszą dla podniebienia i duszy.

Tak samo jest więc w przypadku austriackiego wina PINOT BLANC.