Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

HISTORIA WINA W AUSTRII

HISTORIA WINA W AUSTRII

Historia wina jest mocno związana z Austrią.

Historia Austrii jest mocno związana z winem.

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy tradycja uprawy wina na terenie dzisiejszej Austrii sięga epoki brązu. Ponadto istnieją dowody, iż to Celtowie rozpoczęli uprawę winorośl na terenie dzisiejszego kraju związkowego Burgenland. Przełom polegający na systematycznej uprawie winorośli nastąpił w III wieku za sprawą Rzymian. Założyli oni winnice na terenie dzisiejszego Burgenlandu i Styrii. Na rozkaz rzymskiego cesarza Marka Aureliusza Probusa pracami tymi zajmowało się wojsko.

Od X wieku ważną rolę zaczyna odgrywać Kościół i klasztory. Przez następne stulecia to właśnie one nadawały kierunku i kształtowały charakter uprawy wina. Głównie za sprawą założonego w 1183 roku przez cystersów w Wienerwald klasztorowi Stift Heiligenkreuz (drugi najstarszy na świecie klasztor cystersów, który nieprzerwanie istnieje do dzisiaj) nowa kultura uprawy winorośli zawitała do Austrii. Dzisiaj region ten określany jest mianem Thermenregion. Przy bawarskich klasztorach w dolinie Wachau powstały pierwsze uprawy tarasowe. Nowy rodzaj uprawy winorośli, nowa kultura wina.

W XII wieku efektywna uprawa winorośli zawitała także do Wiednia. Przyczynili się do tego Babenbergowie, którzy umożliwili Wiedeńczykom zakładanie i prowadzenie winnic. Cesarzowa Maria Teresa w trakcie swojego panowania bardzo mocno wspierała uprawę wina. Zapoczątkowała także naukowe podejście do uprawy winorośli.

Najstarsza na świecie szkoła uprawy winorośli została założona w Klosterneuburgu. Miało to miejsce już w połowie XIX wieku.

Pierwsza ustawa dotycząca wina, która między innymi zabraniała produkcji sztucznego wina, została uchwalona w Austrii w 1907 roku. Zapisano w niej, jak ma odbywać się uprawa winorośli, obróbka winogron i sprzedaż wina.

Po II wojnie światowej w latach 50. zoptymalizowano uprawę winogron. Wraz z wprowadzeniem upraw na wysokich pergolach (Hochkultur) uzyskano wyższe plony przy jednoczesnym wzroście jakości. Było to zasługą głównie Lenza Mosera, który bardzo intensywnie badał możliwości uprawy winorośli i produkując wysokogatunkowe wina, osiągnął sukcesy, które robią wrażenie do dzisiaj.

Obecnie austriaccy winiarze produkują bogactwo wyśmienitych win. Największe regiony uprawy wina to Dolna Austria, Burgenland, Wiedeń i Styria.

Ale także winiarze z tzw. regionów górskich (Karyntia, Górna Austria, Salzburg, Tyrol, Vorarlberg) zyskują coraz większą popularność i osiągają coraz większe sukcesy –  także międzynarodowe.

W 2002 drugim roku podczas odbywającej się w Londynie degustacji win Grüner Veltliner i Chardonnay cztery pierwsze miejsca zajęli winiarze z Austrii. Ponadto trzy inne austriackie wina znalazły się w pierwszej dziesiątce. Należy nadmienić, iż podczas tej imprezy degustowane były również wina z Francji, Włoch, a także z Kalifornii i Australii. Tym samym wina z wiodących w produkcji wina krajów i winnic.

Podobny sukces austriackie wina osiągnęły także podczas imprez organizowanych w Azji. Zwłaszcza w Chinach, Japonii i Malezji austriackie wina cieszą się coraz większą popularnością. To samo dotyczy USA i Kanady, co pokazują wskaźniki dotyczące eksportu. Nawet podczas pandemii COVID-19 były to i są nadal ważne rynki zbytu dla austriackich winiarzy, w szczególności z Burgenlandu,  Dolnej Austrii oraz z Wiednia.

Można zatem stwierdzić, że austriackie wina mają miłośników i smakoszy na całym świecie. Całkowita powierzchnia upraw winorośli wynosi przy tym 49 000 ha (ok. 66% przypada na białe wino, ok. 34% na czerwone). W porównaniu do tego całkowita powierzchnia winnic we Francji wynosi 797 000 ha, we Włoszech 719 000 ha, nawet w Australii, gdzie jest to 146 000 ha, jest ona niemal trzykrotnie większa niż w Austrii.